London Olympics 2012 Day 11: Medal Winners

With 23 Gold on offer medals tally saw new countries added to the list in a day ruled by not a particular country.

Day 2 Medal Winners: China led with 4 Golds.
Day 3 Medal Winners:China led with 6 Golds, USA 3, Italy, South Korea, France, North Korea and Kazakhstan had 2 each.
Day 4 Medal Winners: China led with 11 Golds.
Day 5 Medal Winners China lead with 13 Golds.
Day 6 Medal Winners
Day 7 Medal Winners
Full name of countries are not included.
Day 8 Medal winners
Day 9 Medal Winners
Day 10 Medal Winners
Medal Tally

Facts

    Great Britain won first Equestrian Gold in 60 years.
    Pavlos Kontides won the first-ever Olympic medal of Cyprus.
    Women’s Shot Put Gold medal winner Nadzeya Ostapchuk from Belarus is disqualified after testing positive for doping.

Athletics
Men’s 400m

    Gold: Kirani James (Grenada)
    Silver: Luguelin Santos (Dominican Republic)
    Bronze: Lalonde Gordon (Trinidad & Tobago)

Men’s 400m Hurdles

    Gold: Felix Sanchex (Dominican Republic)
    Silver: Michael Tinsley (USA)
    Bronze: Javier Culson (Puerto Rico)

Women’s 3000m Steeplechase

    Gold: Yuliya Zaripova (Russia)
    Silver: Habiba Ghribi (Tunisia)
    Bronze: Sofia Assefa (Ethiopia)

Women’s Shot Put
Women’s Shot Put Gold medal winner Nadzeya Ostapchuk from Belarus is disqualified after testing positive for doping.

    Gold: Valerie Adams (New Zealand)
    Silver: Evgenia Kolodko (Russia)
    Bronze: Lijiao Gong (China)

Women’s Pole Vault

    Gold: Jennifer Suhr (USA)
    Silver: Yarisley Silva (Cuba)
    Bronze: Elena Isinbaeva (Russia)

Cycling Men’s Sprint

    Gold: Jason Kenny (Britain)
    Silver: Gregory Bauge (France)
    Bronze: Shane Perkins (Australia)

Equestrian Team Jumping

    Gold: Great Britain (Nick Skelton, Ben Maher, Scott Brash and Peter Charles)
    Silver: Netherlands
    Bronze: Saudi Arabia

Gymnastics
Men’s Vault

    Gold: Hak Seon Yang (South Korea)
    Silver: Denis Ablyazin (Russia)
    Bronze: Igor Radivlov (Ukraine)

Men’s Rings

    Gold: Arthur Nabarrete (Brazil)
    Silver: Yibing Chen (Chen)
    Bronze: Matteo Morandi (Italy)

Women’s Uneven Bars

    Gold: Aliya Mustafina (Russia)
    Silver: Kexin He (China)
    Bronze: Elizabeth Tweddle (Britain)

Sailing
Men’s Laser

    Gold: Tom Slingsby (Australia)
    Silver: Pavlos Kontides (Cyprus)
    Bronze: Rasmus Myrgren (Sweden)

Women’s Laser Radial

    Gold: Xu Lijia (China)
    Silver: Marit (Netherlands)
    Bronze: Evi Van (Belgium)

Shooting
Men’s 50m Rifle 3 Positions

    Gold: Niccolo Campriani (Italy)
    Silver: Jonghyun Kim (SOuth Korea)
    Bronze: Matthew Emmons (USA)

Men’s Trap

    Gold: Giovanni Cernogoraz (Croatia)
    Silver: Massimo Fabbrizi (Italy)
    Bronze: Fehaid (Kuwait)

Weightlifting Men’s 105kg

    Gold: Oleksiy (Ukraine)
    Silver: Navab (Iran)
    Bronze: Bartlomiej Wojciech (Poland)

Wrestling
Men’s Greco-Roman 60kg

    Gold: Omid Haji Noroozi (Iran)
    Silver: Revaz Lashkhi (Georgia)
    Bronze: Kuramagom (Russia) & Ryutaro Matsumoto (Japan)

Men’s Greco-Roman 84kg

    Gold: Alan Khugaev (Russia)
    Silver: KMG Ebrahim (Egypt)
    Bronze: Gajiyev (Kazakhstan) & Janikowsk (Poland)

Men’s Greco-Roman 120kg

    Gold: Mijain Lopez Nunez (Cuba)
    Silver: Heiki Nabi (Estonia)
    Bronze: Riza Jayaalp (Turkey) & Johan Euren (Sweden)
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Find BlackBerry Phones for Sale Online. | Thanks to Top Bank CD Rates, Free MMORPG Games and Home Information Packs
  • Social Slider