London Olympics 2012 Day 12: Medal Winners

With 21 medals to contest for Chinese, British, Russian and Iranian athletes ruled the day.

Day 2 Medal Winners: China led with 4 Golds.
Day 3 Medal Winners:China led with 6 Golds, USA 3, Italy, South Korea, France, North Korea and Kazakhstan had 2 each.
Day 4 Medal Winners: China led with 11 Golds.
Day 5 Medal Winners China lead with 13 Golds.
Day 6 Medal Winners
Day 7 Medal Winners
Full name of countries are not included.
Day 8 Medal winners
Day 9 Medal Winners
Day 10 Medal Winners
Day 11 medal winners
Medal Tally

Athletics
Men’s 1500m

    Gold: Taoufik (Algeria)
    Silver: Leonel (USA)
    Bronze: Abdalaati (Morocco)

Men’s Discus Throw

    Gold: Robert Harting (Germany)
    Silver: Ehsan Hadadi (Iran)
    Bronze: Gerd Kanter (Estonia)

Men’s High Jump

    Gold: Ivan Ukhov (Russia)
    Silver: Erik Kynard (USA)
    Bronze: Mutaz Essa Barshim (Qatar), Derek Drouin (Canada) * Robert Grabarz (Britain)

Women’s 100m Hurdles

    Gold: Sally Pearson (Australia)
    Silver: Dawn Harper (USA)
    Bronze: Kellie Wells (USA)

Cycling
Men’s Keirin

    Gold: Chris Hoy (Britain)
    Silver: Maximilian (Germany)
    Bronze: Simon van Velthooven (New Zealand) & Teun MUlder (Netherland)

Women’s Sprint

    Gold: Anna Meares (Australia)
    Silver: Victoria Pendleton (Britain)
    Bronze: Shuang Guo (China)

Women’s Omnium

    Gold: Laura Trott (Britain)
    Silver: Sarah Hammer (USA)
    Bronze: Annette Edmondson (Australia)

Diving

    Gold: Ilya Zakharov (Russia)
    Silver: Kai Qin (China)
    Bronze: Chong He (China)

Equestrian Team Dressage

    Gold: Great Britain
    Silver: Germany
    Bronze: Netherlands

Gymnastics
Men’s Parallel Bars

    Gold: Zhe Feng (China)
    Silver: Marcel Nguyen (Germany)
    Bronze: Hamilton Sabot (France)

Men’s Horizontal Bars

    Gold: Epke Zonderland (Netherland)
    Silver: Fabian Hambuchen (Germany)
    Bronze: Kai ZOu (China)

Women’s Floor Exercise

    Gold: Alexandra Raisman (USA)
    Silver: Catalina Ponor (Romania)
    Bronze: Aliya Mustafina (Russia)

Women’s Beam

    Gold: Linlin Deng (China)
    Silver: Lu Sui (China)
    Bronze: Alexandra Raisman (USA)

Sailing
Men’s RS-X

    Gold: VAN RIJSSELBERGE D (Netherland)
    Silver: N Dempsey (Britain)
    Bronze: MIARCZYNSKI P (Poland)

Women’s RS-X

    Gold: ALABAU NEIRA M (Spain)
    Silver: T Petaja (Finland)
    Bronze: NOCETI-KLEPACKA Z (Poland)

Synchronized Swimming

    Gold: ISHCHENKO Natalia / ROMASHINA Svetlana (Russia)
    Silver:CARBONELL BALLESTERO Ona / FUENTES FACHE Andrea (Spain)
    Bronze: HUANG Xuechen / LIU Ou (China)

Table Tennis

    Gold: China
    Silver: Japan
    Bronze: Singapore

Triathlon

    Gold: Alistair Brownlee (Britain)
    Silver: Javier Gomez (Spain)
    Bronze: Jonathan Brownlee (Britain)

Weightlifting Men’s +105kg

    Gold: Behdad (Iran)
    Silver: Sajjad (Iran)
    Bronze: Ruslan (Russia)

Wrestling
Men’s 66kg Greco-Roman

    Gold: Kim Hyeonwoo (Korea)
    Silver: Tamas Lorincz (Russia)
    Bronze: Manuchar (Georgia) & Steeve Guenot (France)

Men’s 96kg Greco-Roman

    Gold: Ghasem Gholamreza (Iran)
    Silver: Rustam Totrov (Russia)
    Bronze: ALEKSANYA (Armenia) & LIDBERG J (Sweden)
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Find BlackBerry Phones for Sale Online. | Thanks to Top Bank CD Rates, Free MMORPG Games and Home Information Packs
  • Social Slider