London Olympics 2012 Day 16: Medal Winners

32 Golds on Aug 11, the penultimate day of the London Olympics. On a day where Russia again won the maximum medals, USA is all set to lead the final medals tally tomorrow well ahead of China in the Gold tally on the penultimate day.

Medal Tally
History of Football in Olympics
History of Women’s Hockey
History of Men’s Hockey in Olympics
Day 2 Medal Winners
Day 3 Medal Winners
Day 4 Medal Winners
Day 5 Medal Winners
Day 6 Medal Winners
Day 7 Medal Winners
Day 8 Medal winners
Day 9 Medal Winners
Day 10 Medal Winners
Day 11 Medal Winners
Day 12 Medal Winners
Day 13 Medal Winners
Day 14 Medal Winners
Day 15 Medal Winners

Facts

    Evgeniya Kanaeva (Russia) became the first women to defend Gymnastics Rhythmic All-around title.
    Mohamed Farah (Britain) became the 6th man in Olympic History to win 5000m and 10000m in the same Olympics. Emil Zatopek of the Czechoslovakia in 1952, Vladimir Kuts of the USSR in 1956, Finland’s Lasse Viren in 1972 and 1976, Miruts Yifter of Ethiopia in 1980 and Kenenisa Bekele of Ethiopia are the 5 atheletes to achieve the feat before.
    Jamaican 4×100 team created a World record winning ahead of USA team who equalled the previous World record, and Canada.

Athletics
Women’s 4 x 400m Relay

    Gold: USA
    Silver: Russia
    Bronze: Jamaica

Women’s 20km Race Walk

    Gold: Elena Lashmanova (Russia)
    Silver: Olga Kaniskina (Russia)
    Bronze: Shenjie Qieyang (China)

Women’s High Jump

    Gold: Anna Chicherova (Russia)
    Silver: Brigetta Barrett (USA)
    Bronze: Svetlana Shkolina (Russia)

Women’s 800m

    Gold: Mariya Savinova (Russia)
    Silver: Caster Semenya (South Africa)
    Bronze: Ekaterina (Russia)

Men’s 4 x 100m Relay

    Gold: Jamaica
    Silver: USA
    Bronze: Canada

Men’s 50km Race Walk

    Gold: Sergey Kirdyapkin (Russia)
    Silver: Jared Tallent (Australia)
    Bronze: Tianfeng Si (China)

Men’s 5000m

    Gold: Mohamed Farah (Britain)
    Silver: Dejen Gebremeskel (Ethiopia)
    Bronze: Thomas Pkemei Longosiwa (Kenya)

Men’s Javelin Throw

    Gold: Keshorn Walcott (Trinidad&Tobago)
    Silver: Oleksandr Pyatnytsya (Ukraine)
    Bronze: Antti Ruuskanen (Finland)

Basketball Women’s

    Gold: USA
    Silver: France
    Bronze: Australia

Boxing
Men’s Light Fly (49kg)

    Gold: Shiming Zou (China)
    Silver: Pongprayoon (Thailand)
    Bronze: Barnes (Ireland) & Ayrapetya (Russia)

Men’s Bantam (56kg)

    Gold: Campbell (Britain)
    Silver: Nevin (Iran)
    Bronze: Shimizu (Japan) & Alvarez (Cuba)

Men’s Light Welter (64kg)

    Gold: Iglesia (Cuba)
    Silver: Berinchyk (Ukraine)
    Bronze: Mangiacap (Italy) & Uranchime (Mongolia)

Men’s Middle (75kg)

    Gold: Murata (Japan)
    Silver: Falcao Florentino (Brazil)
    Bronze: Atoev (Uzbekistan) & Ogogo (Britain)

Men’s Heavy (91kg) TBD

    Gold: Oleksandr (Ukraine)
    Silver: Clemente (Italy)
    Bronze: Tervel Pulev (Bulgaria) & Teymur (Azerbaijan)

Canoe
Men’s Kayak Single (K1) 200m

    Gold: Ed McKeever (Britain)
    Silver: Saul Rivero (Spain
    Bronze: Mark de Jonge (Canada)

Men’s Kayak Double (K2) 200m

    Gold: Yury/Alexander (Russia)
    Silver: Vadzim/Raman (Belarus)
    Bronze: Jon/Liam (Britain)

Men’s Canoe Single (C1) 200m

    Gold: Yuri Cheban (Ukraine)
    Silver: Jevgenij (Lithuania)
    Bronze: Ivan Shtyl (Russia)

Women’s Kayak Single (K1) 200m

    Gold: Lisa Carrington (New Zealand)
    Silver: Inna (Ukraine)
    Bronze: Natasa (Hungary)

Cycling Women’s Cross-country

    Gold: Julie Bresset (France)
    Silver: Sabine Spitz (Germany)
    Bronze: Georgia Gould (USA)

Diving Men’s 10m Platform

    Gold: David Boudia (USA)
    Silver: Bo Qiu (China)
    Bronze: Thomas Daley (Britain)

Football Men’s

    Gold: Mexico
    Silver: Brazil
    Bronze: South Korea

Gymnastics Individual All-Around

    Gold: Evgeniya Kanaeva (Russia)
    Silver: Daria Dmitrieva (Russia)
    Bronze: Liubou Charkashyna (Belarus)

Handball Women’s

    Gold: Norway
    Silver: Montenegro
    Bronze: Spain

Hockey Men’s

    Gold: Germany
    Silver: Netherlands
    Bronze: Australia

Modern Pentathlon Men’s Modern Pentathlon

    Gold: D Svoboda (Czech)
    Silver: Z Cao (China)
    Bronze: A Marosi (Hungary)

Sailing Women’s Elliott 6m

    Gold: Spain
    Silver: Australia
    Bronze: Finland

Taekwondo
Men’s +80kg

    Gold: Molfetta (Italy)
    Silver: Obame (Gabon)
    Bronze: Despaigne (Cuba) & X Liu (China)

Women’s +67Kg

    Gold: Milica Mandic (Serbia)
    Silver: Anne-Caroline (France)
    Bronze: Baryshnik (Russia) & Espinoza (Mexico)

Volleyball Women’s

    Gold: Brazil
    Silver: USA
    Bronze: Japan

Wrestling
Men’s 60kg Freestyle

    Gold: Toghrul Asgarov (Azerbaijan)
    Silver: Besik Kudukhov (Russia)
    Bronze: Yogeshwar Dutt (India) & Coleman Scott (USA)

Men’s 84kg Freestyle

    Gold: Sharif Sharifov (Azerbaijan)
    Silver: Yusept Espinal (Puerto Rico)
    Bronze: Marsagish (Georgia) & Lashgari (Iran)

Men’s 120kg Freestyle

    Gold: Artur Taymazov (Uzebekistan)
    Silver: Davit (Georgia)
    Bronze: Ghasemi (Iran) & Makhov (Russia)
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Find BlackBerry Phones for Sale Online. | Thanks to Top Bank CD Rates, Free MMORPG Games and Home Information Packs
  • Social Slider