Vikas Gowda wins Silver medal and the women pugilists Laishram Devi and Pooja Rani had to settle for Bronze in Boxing, while Mary Kom entered the final to be played tomorrow. Indian Men’s Hockey Team enters final. The day has been marred by controversial decisions in Boxing ring where Koreans won although the opponents appeared winner. The defeat of Laishram Devi and Devendro Singh from India also fell under controversy. Check the complete schedule of Indians on Day 11.
Asian Games Indian Results: Sept 20, Sept 21, Sept 22, Sept 23, Sept 24, Sept 25, Sept 26, Sept 27, Sept 28, Sept 29
Asian Games overall Results: Sept 20
Daily Schedule for India: Sept 20
Overall Schedule: Sept 20, Sept 21, Sept 22, Sept 24
Asian Games Shooting: Medal Winners of Every Asian Games
Schedule of Indians for Other Sports in Asian Games: Swimming, Archery, Athletics, Badminton, Basketball, Boxing, Canoeing, Cycling, Equestrian, Football, Golf, Handball, Hockey, Kabaddi, Rowing, Rugby, Sailing, Sepaktakraw, Shooting, Squash, Taekwondo, Tennis, Volleyball, Weightlifting, Wushu
Indian Contingent
Athletics
- Women’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 1 AKKUNJI Ashwini
Chidananda qqualifies
Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 1 GANAPATHIPLACKAL ABRAHAM Joseph eliminated
Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 2 PAUL Jithin qualifies
Men’s Discus Throw Final SHIVE GOWDA Vikas Gowda wins SILVER
Women’s 200m Round 1 – Heat 1 ROY Asha finished 3rd
Women’s 800m Round 1 – Heat 1 TINTU Lukka Finishes 1st and Qualifies
Women’s 800m Round 1 – Heat 2 SUSHMA Devi on 3rd place Qualifies
Men’s 800m Round 1 – Heat 2 JOSEPH Sajeesh qualifies
Men’s 110m Hurdles Final THINGALAYA Siddhanth 6th
Boxing
-
Women’s Fly (48-51kg) Semifinal HMANGTE Chungneijang Mery Kom(IND) def Le Thi Bang(VIE)
Women’s Light (57-60kg) Semifinal PARK Jina(KOR) def DEVI Laishram Sarita(IND)
Women’s Middle (69-75kg) Semifinal LI Qian(CHN) def POOJA Rani(IND)
Men’s Bantam (56kg) Quarterfinal THAPA Shiva(IND) loses to FERNANDEZ Mario(PHI)
Men’s Super Heavy (+91kg) Quarterfinal SATISH Kumar(IND) def IASHAISH Hussein Eishaish Hussein(JOR)
Men’s Light Fly (46-49kg) Quarterfinal SHIN Jonghun(KOR) – LAISHRAM Devendro Singh(IND)
Men’s Middle (75kg) Quarterfinal VIKAS Krishan(IND) def NORMATOV Hurshidbek(UZB)
Equestrian
- Jumping Individual Final Round A KHAMBATTA Yashaan Zubin eliminated
Hockey
- Men’s Semifinal India def Korea 1-0
Handball
- Women’s Classification 7th-8th Place Thailand def India 31-30
Kabaddi
- Women’s Team Preliminary Group A Match 3 India def Korea 45-26
Men’s Team Preliminary Group A Match 5 India def Pakistan 23-11
Sailing
- Optimist – Men’s One Person Dinghy – Race 11
29er – Women’s Two Person Dinghy – Race 11
Laser Radial – Women’s One Person Dinghy – Race 11
Optimist – Women’s One Person Dinghy – Race 11
Optimist – Men’s One Person Dinghy – Race 12
29er – Women’s Two Person Dinghy – Race 12
Laser Radial – Women’s One Person Dinghy – Race 12
Optimist – Women’s One Person Dinghy – Race 12
J80 – Open Match Racing – Round Robin – Match 68
Sepaktakraw
- Men’s Regu Preliminary Group B India lost to Korea
Women’s Regu Preliminary Group A India lost to Lao PDR
Men’s Regu Preliminary Group B India lose to Malaysia
Shooting
- Skeet Men’s Qualification Day 2 Mairaj Ahmad Khan qualifies
Skeet Men’s Team Finals Mairaj Ahmad Khan finishes 5th
Taekwondo
- Women -53 kg Round of 16 BHANDARI Latika(IND) def RADZHABOVA Farzona(TJK)
Loses in QF against Korean opponent
Men -74 kg Round of 16 JASVANT(IND) def SAMAHA Michel(LIB)
Men -74 kg Quarterfinal JASVANT(IND) lost to HAJIZAVAREH Masoud (IRI)
Table Tennis
- Mixed Doubles 1/16 Elimination Match 6 Japan def Amalraj/Madhurika
Men’s Doubles 1/32 Elimination Match 2 Soumyajit/Harmeet def Yemen
Men’s Doubles 1/32 Elimination Match 11 Nepal lost to Sharath Kamal/Amalraj
Volleyball
- Women’s Semifinal Round for 5th-8th Place Kazakhstan def India 3-0
Wrestling
- Men’s Greco-Roman 59 kg 1/8 Final KEBISPAYEV Almat(KAZ) def RAVINDER Singh(IND)
Men’s Greco-Roman 71 kg Quarterfinal JUNG Jihyun(KOR) def YADAV Krishankant(IND)
Men’s Greco-Roman 80 kg Quarterfinal HARPREET Singh(IND) def SALDADZE Besiki(UZB)
15:50 Men’s Greco-Roman 71 kg Bronze YADAV Krishankant(IND) lost to ABDVALI Saeid(IRI)
Leave a Reply