2004 Olympics: Rathore Shoots A Medal, Independent India Wins 2nd Olympic Silver

Rajyavardhan Singh Rathore became the first Indian to win an Olympic medal in Shooting. He won a Silver medal in Men’s double trap. Flag bearer Anju Bobby George and Women’s 4 × 400 m relay and rower Paulose Pandari Kunnel also reached the finals, while Kunjarani Devi and Men’s Doubles team finished 4th.

Indian Performance in Every Olympics
History of All Sports Played at Olympics by India
Olympic History
Indian Athletes in 2012 Olympics

Olympics Statistics

    Venue: Athens, Greece
    Sports: 301 events in 28 sports
    Participating Nations: 201
    Athletes Participating: 10,625 (6,296 men, 4,329 women)

Indian Statistics

    India Ranking: 65
    Flag Bearer: Anju Bobby George
    Indian Team: 73 Athletes (25 Female)
    Sports-India: 43 Events in 14 sports -Archery, Athletics, Badminton, Boxing, Hockey, Judo, Rowing, Sailing, Shooting, Swimming, Table Tennis, Tennis, Weightlifting, Wrestling
    Flag Bearer: Anju Bobby George
    4th: Dhanraj Pillay (Hockey), Leander Paes (Tennis)
    3rd: Baljit Singh Dhillon, Dilip Kumar Tirkey (Hockey) Mansher Singh (Shooter), K. M. Beenamol (Athletics), Mahesh Bhupathi (Tennis)
    4th: Dhanraj Pillay
    3rd: Baljit Singh Dhillon, Dilip Kumar Tirkey
    2nd: Bahadur Singh, Soma Biswas, Neelam Jaswant Singh Dogra, Saraswati Dey-Saha (Athletics), Aparna Popat (Badminton), Jitender Kumar (Boxing), Deepak Thakur Sonkhla, Gagan Ajit Singh (Hockey), Abhinav Bindra, Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat (Shooting), Thing Baijan Sanamacha Chanu, Karnam Malleswari (Weightlifting)

Archery: 6 (3 women) in 4 events

    Satyadev Prasad: 10th Men’s Individual
    Tarundeep Rai: 43rd Men’s Individual
    Majhi Sawaiyan: 59th Men’s Individual
    Satyadev Prasad, Tarundeep Rai, Majhi Sawaiyan: 11th Men’s Team
    Reena Kumari: 15th Women’s Individual
    Sumangala Sharma (17 years): 24th Women’s Individual
    Dola Banerjee: 52nd Women’s Individual
    Reena Kumari, Dola Banerjee, Sumangala Sharma: 8th in Women’s Team

Athletics

    Mathews Binu: Men’s 400 metres
    Bahadur Singh: Men’s Shot Put
    Vikas Gowda and Anil Kumar Sangwan: Men’s Discus Throw
    Saraswati Dey-Saha: Women’s 200 metres
    Sathi Geetha, K. M. Beenamol, Chitra Soman, Rajwinder Kaur, Manjit Kaur: 7th Women’s 4 × 400 metres Relay
    Bobby Aloysius: Women’s High Jump
    Anju Bobby George: 5th Women’s Long Jump
    Harwant Kaur, Seema Antil, Neelam Jaswant Singh Dogra: Women’s Discus Throw
    J. J. Shobha: 11th Women’s Heptathlon
    Soma Biswas: 14th Women’s Heptathlon

Badminton: 3 (1 woman)

    Nikhil Kanetkar: 9th Men’s Singles
    Abhinn Shyam Gupta: 17th Men’s Singles
    Aparna Popat: 9th Women’s Singles

Boxing: 4 men in 4 events

    Akhil Kumar: 17th Men’s Flyweight
    Diwakar Prasad: 9th Men’s Bantamweight
    Vijender Singh: 17th Men’s Light-Welterweight
    Jitender Kumar: 17th Men’s Light-Heavyweight

Hockey: 7th
India finished fourth at Group stage winning only against South Africa, losing three and finished 7th, losing to Pakistan and winning against South Korea.

    4th: Dhanraj Pillay
    3rd: Baljit Singh Dhillon, Dilip Kumar Tirkey
    2nd: Riaz Nabi Muhammad, Baljit Singh Saini, Ramandeep Singh Grewal
    Others: Lajarus Barla, Thirumal Valavan Selvaraj, Samir Dad, Jude Menezes, Deepak Thakur Sonkhla, Gagan Ajit Singh, Sukhbir Singh Gill, Dinesh Nayak

Results

    Group Stage
    1. Lost to Netherlands 3-1
    2. Def South Korea 4-2
    3. Lost to Australia 4-3
    4. Lost to New Zealand 2-1
    5. Drew Argentina 2-2
    Classification Matches:
    5th-8th: Lost to Pakistan 0-3
    7th-8th: Def South Korea 5-2

Judo
Akram Shah: Round 2 Men’s Extra-Lightweight

Rowing:
Paulose Pandari Kunnel: 29th Men’s Single Sculls

Sailing
Malav Shroff and Sumeet Patel: 19th Mixed Skiff

Shooting: 8 (5 men and 3 women) for 5 events

    Rajyavardhan Rathore: SILVER Men’s Double Trap (179 points)
    Abhinav Bindra: 7th Men’s Air Rifle, 10 metres
    Gagan Narang: 12th Men’s Air Rifle, 10 metres
    Manavjit Singh Sandhu: 19th Men’s Trap
    Suma Shirur: 8th Women’s Air Rifle, 10 metres
    Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat: 20th Women’s Air Rifle, 10 metres and 13th Women’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres
    Deepali Deshpande: 19th Women’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres

Swimming: 1 woman in 2 events
Shikha Tandon: 40th Women’s 50 metres Freestyle and 46th Women’s 100 metres Freestyle

Table Tennis: 2 (1 woman) for 2 events

    Sharath Kamal Achanta: 33rd Men’s Singles
    Mouma Das: 49th Women’s Singles

Tennis: 2 men for 1 event
Paes / Bhupathi: 4th Men’s Doubles

Weightlifting: 3 Women in 3 events

    Namecrakpam Kunjarani Devi: 4th Women’s Flyweight
    Thing Baijan Sanamacha Chanu: Women’s Featherweight
    Karnam Malleswari: Women’s Middleweight

Wrestling: 7 Men for 7 events

    Mukesh Khatri: 21st Men’s Featherweight, Greco-Roman
    Yogeshwar Dutt: 18th Men’s Featherweight, Freestyle
    Sushil Kumar: 14th Men’s Lightweight, Freestyle
    Ramesh Kumar: 10th Men’s Welterweight, Freestyle
    Sujeet Maan: 18th Men’s Middleweight, Freestyle
    Anuj Kumar: 16th Men’s Light-Heavyweight, Freestyle
    Palwinder Singh Cheema: 15th Men’s Super-Heavyweight, Freestyle

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.