2008 Olympics: 1st time for India – Hockey Team Fails to Qualify, Bindra Wins Olympic Individual Gold

After 28 years, India won an Olympic Gold as Abhinav Bindra became the first individual Gold medal winner for India. Vijender Singh also became the first Indian pugilist to win an Olympic medal. Sushil Kumar made it the best Olympics for India winning another Bronze. Before 2008, India’s highest number of medals had come in 1900 and 1952 Olympics when they won two medals each.

Indian Performance in Every Olympics
History of All Sports Played at Olympics by India
Olympic History
Indian Athletes in 2012 Olympics

48 Events in 12 Sports, 1 Gold 2 Bronze

    Gold: Abhinav Bindra: Men’s 10 m air rifle (Shooting)
    Bronze: Vijender Singh Middleweight 75 kg (Boxing)
    Bronze: Sushil Kumar Men’s freestyle 66 kg (Wrestling)

Olympics Statistics

    Venue: Beijing, China
    Sports: 302 events in 28 sports
    Participating Nations: 204 NOCs
    Athletes Participating: 10,942 (4,637 women, 6,305 men)

Indian Statistics

    India Ranking: 50 (1 Gold, 2 Bronze
    Flag Bearer: Rajyavardhan Rathore
    Indian Team: 53 (31 men and 22 women)
    Sports-India: Archery, Athletics, Badminton, Boxing, Judo, Rowing, Shooting, Swimming, Table Tennis, Tennis, Wrestling
    1st time since 1928 Gold medal effort, Indian Men’s Hockey failed to Qualify
    5th: Leander Paes (Tennis)
    4th: Mansher Singh (Shooter), Mahesh Bhupathi (Tennis)
    3rd: Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat, Abhinav Bindra (Shooting)
    2nd: Dola Banerjee (Archery), Prameela Ganapathy, Vikas Gowda, Sathi Geetha, Chitra Soman, Manjit Kaur, Anju Bobby George, Harwant Kaur, J. J. Shobha (Athletics), Akhil Kumar, Vijender Singh (Boxing), Gagan Narang, Manavjit Singh Sandhu, Rajyavardhan Rathore (Shooting), Sharath Kamal Achanta (Table Tennis), Yogeshwar Dutt, Sushil Kumar (Wrestling)

Archery: 4 (1 man and 3 women) for 3 events

    Mangal Singh: 25th Men’s Individual
    Pranitha Vardhineni: 30th Women’s Individual
    Bombayla Devi: 48th Women’s Individual
    Dola Banerjee: 33rd Women’s Individual
    Dola Banerjee, Pranitha Vardhineni, Bombayla Devi:: 7th in Women’s Team

Athletics: 14 (3 men and 11 women)

    Surendra Singh: 26th Men’s 10,000 metres
    Renjith Maheshwary: Men’s Triple Jump
    Vikas Gowda: 22nd Men’s Discus Throw
    Preeja Sreedharan: 25th Women’s 10,000 metres
    Mandeep Kaur: Round 1 Women’s 400 metres
    Sathi Geetha, Chitra Soman, Manjit Kaur, Mandeep Kaur: Round 1 Women’s 4 × 400 metres
    Relay
    Anju Bobby George: Women’s Long Jump
    Harwant Kaur: Women’s Discus Throw
    Krishna Poonia: Women’s Discus Throw
    J. J. Shobha: 29th Women’s Heptathlon
    Sushmitha Singha Roy: 32nd Women’s Heptathlon
    Prameela Ganapathy: 27nd Women’s Heptathlon

Badminton: 2 Shuttlers (1 woman)

    Anup Sridhar: 17th Men’s Singles
    Saina Nehwal: 5th Women’s Singles

Boxing:

    Akhil Kumar: 5th Men’s Bantamweight
    Jitender Kumar: Quarterfinals Men’s Flyweight
    Anthresh Lakra: Men’s Featherweight
    Dinesh Kumar: Men’s Light-Heavyweight

Vijender Singh: Bronze Men’s Middleweight

    Round of 32: def Jack (The Gambia) 13-2
    Round of 16: def Chomphuphuang (Thailand) 13-3
    Quarterfinals: def Góngora (Ecuador) 9-4
    Semifinals: Lost to Correa (Cuba) 5-8

Judo: 2 women for 2 events

    Khumujam Devi: 19th Women’s Extra-Lightweight
    Divya Tewar: 13th Women’s Half-Heavyweight

Rowing: 3 Men in 2 events:

    Bajrang Takhar: 21st Men’s Single Sculls
    Devender Khandwal and Manjit Singh: 18th Men’s Lightweight Double Sculls

Sailing
Nachhatar Johal: 23rd Mixed One Person Dinghy

Shooting: 9 (7 men and 2 women) for 9 events: 1 Gold

    Abhinav Bindra: GOLD Men’s Air Rifle, 10 metres (700.5 points)
    Gagan Narang: 9th Men’s Air Rifle, 10 metres, 13th Men’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, 35th Men’s Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres
    Sanjeev Rajput: Men’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres
    Sanjeev Rajput: Men’s Small-Bore Rifle, 50 metres
    Mansher Singh: 8th Men’s Trap
    Manavjit Singh Sandhu: 12th Men’s Trap
    Rajyavardhan Rathore: 15th Men’s Double Trap
    Samresh Jung: 41st Men’s Air Pistol, 10 metres and Men’s Free Pistol, 50 metres
    Anjali Ramakanta Vedpathak-Bhagwat: 28th Women’s Air Rifle, 10 metres and 32nd Women’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres
    Avneet Sidhu: 39th Women’s Air Rifle, 10 metres and Women’s Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres

Swimming:

    Virdhawal Khade: Men’s 50 metres Freestyle, Men’s 100 metres Freestyle, Men’s 200 metres Freestyle
    Sandeep Sejwal: Men’s 100 metres Breaststroke and Men’s 200 metres Breaststroke
    Ankur Poseria: 57th Men’s 100 metres Butterfly
    Rehan Poncha: Men’s 200 metres Butterfly

Table Tennis:

    Sharath Kamal Achanta: 33rd Men’s Singles
    Neha Aggarwal: Women’s Singles

Tennis:

    Mahesh Bhupathi / Paes: 5th Men’s Doubles
    Sania Mirza: 33rd Women’s Singles
    Sania Mirza / Sunitha Rao: 9th Women’s Doubles

Wrestling:

    Yogeshwar Dutt: 9th Men’s Lightweight, Freestyle
    Rajiv Tomer: 17th Men’s Super-Heavyweight, Freestyle
    Sushil Kumar: Bronze Men’s Welterweight, Freestyle

      Qualification: Bye
      Round of 16: Lost to Stadnik (Ukraine) 1-3
      Repechage 1: Def Schwab (USA) 3-1
      Repechage 2: Def Batyrov (Belarus) 3-1
      Bronze: Def Spiridonov (Kazakhastan)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.