India@CWG2018: Day 1 Schedule and Results

Indians are participating in 15 Sports at Commonwealth Games 2018. They are not participating in Beach Volleyball, Diving, Netball, Rugby sevens and Triathlon). Check complete schedule and results of Indian performance on Day 1 of CWG 2018.

Daily Summary: Day 1
Medal History of all Games
Indian Contingent and All Squads at 2018 Commonwealth Games
Indian Schedule and Results by Day
Indian Schedule and Results by Sports

Indian Schedule: Day 1: Apr 5

    4.31 a.m. Badminton: Mixed Team: India def Sri Lanka 5-0
    4.38 a.m. Gymnastics (Men’s Individual All Around) Qualification – Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Ashish Kumar – 6th among 9 teams (Score: 174.300)
    4.38 a.m. Gymnastics (Men’s Team Individual All Around) Qualification – 9th (Score: 174.300)
    (Team: Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Ashish Kumar)
    5.02 a.m. Hockey: Indian Women lost to Wales 2-3
    5.12 am: Weightlifting (Men’s 56 kg) Gururaja – Won Silver (249 Kg
    6.57 am Swimming (Men’s 50m Butterfly) Qualification – Sajan Prakash, Virdhawal Khade – Virdhawal Khade qualified for semis
    7.24 a.m. Swimming (Men’s 100m Backstroke) Qualification – Srihari Nataraj
    7.30 am-11 a.m. Round of 32 Men’s 69 Kg Manoj Kumar def Osita Umeh (Nigeria) 5-0
    8:00 am-12 am Squash Singles Preliminary
    9.42 a.m. Weightlifting (Women’s 48 kg) Saikhom Mirabai Chanu – Won GOLD (196 Kg – Commonwealth Record)
    10.12 a.m. Cycling (Women’s 4000m Team Pursuit) Qualification – 7th (Time: 5:05.668)
    (Team: Aleena Reji, Deborah Herold, Manorama Devi, Amritha Reghunath)
    11.30 am-4.30 pm Table Tennis Team Group and Knockout Stage

      5.00 a.m. Women’s Team Group 2 India def Sri Lanka 3-0
      7.30 a.m. Men’s Team Group 1 India def TTO 3-0
      11.30 a.m. Women’s Team Group 2 India def Wales 3-0
      2.00 p.m. Men’s Team Group 1 India def Northern Ireland 3-0

    11.54 a.m. Cycling (Women’s Team Sprint) Qualification – 6th (Time: 35.309)
    (Team: Deborah Herold, Aleena Reji)
    12.04 p.m. Cycling (Men’s Team Sprint) Qualification – 7th (Time: 46.174)
    (Team: Ranjit Singh, Sahil Kumar, Sanuraj P, Manjeet Singh)
    1.30 pm-5.00 pm Squash Singles Preliminary

      9.20 a.m. Men’s Singles Round of 64 Harinder Pal Sandhu def Cameron 3-1
      10.40 a.m. Men’s Singles Round of 64 Vikram Malhotra def Manda 3-0
      1.30 p.m. Men’s Singles Round of 32 Saurav Ghosal lost to Chris (Jamaica) 2-3
      2.10 p.m. Women’s Singles Round of 32 Joshna Chinappa def Vai 3-0
      2.10 p.m. Women’s Singles Round of 32 Dipika Pallikal def Charlotte 3-0
      2.50 p.m. Men’s Singles Round of 32 Vikram Malhotra def Xavier 3-0
      3.30 p.m. Men’s Singles Round of 32 Harinder Pal Sandhu lost to Ivan (Malaysia) 0-3

    Men’s Boxing: Manoj Kumar beats Osita Umeh 5-0 in 69kg Round of 32
    2.03 pm. Basketball: Indian Women lost to Jamaica 57-66
    2.12 pm Weightlifting (Men’s 62 kg) Muthupandi Raja – 6th (266 Kg)
    2.31 p.m. Badminton: Mixed Team: India def Pakistan 5-0
    3.30 p.m. Basketball: Indian Men lost to Cameroon 87-96
    4.22 p.m. Swimming (Men’s 50m Butterfly) 1st Semifinal – Virdhawal Khade – 8th
    Lawn bowls
    Women’s Singles Section D

      Round 1 Pinki lost 16-20
      Round 2 Pinki lost 11-21

    Men’s Triples Section A (Indian Team: Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur, Dinesh Kumar)

      Round 1 Wales def India 23-9
      Round 2 India def Papua New Guinea 16-11

    Men’s Pairs Section D

      Round 1 Malaysia def India 27-13
      Round 2 India def Niue 29-6

    Women’s Fours Section B

      Round 1 India def Northern Ireland 18-10
      Round 2 Malta def India 20-15

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*