India@CWG2018: Day 3 Schedule and Results

Indians are participating in 15 Sports at Commonwealth Games 2018. They are not participating in Beach Volleyball, Diving, Netball, Rugby sevens and Triathlon). Check complete schedule and results of Indian performance on Day 3 of CWG 2018.

Medal History of all Games
Indian Contingent and All Squads at 2018 Commonwealth Games
Indian Schedule and Results by Day
Indian Schedule and Results by Sports

Apr 7: Day 3 Schedule and Results for India

    4.39 am (Final) Gymnastics (Men’s Individual All Around – 6 Rotations) Yogeshwar Singh – 14th
    5.00 Table Tennis Women’s Team Quarterfinal 4 India vs Malaysia – lost 0-3
    5.12 am Weightlifting (Men’s 77kg) Sathish Sivalingam – GOLD Medal
    6.31 a.m. Mixed Badminton team quarter-final 1 -India vs Mauritius – won 3-0
    6.45 am (1st Heat) Swimming (Men’s 50m Backstroke) Srihari Nataraj – Qualified for semis
    7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm Boxing Men and Women Preliminary rounds

      Round of 16
      2.02 p.m. Women’s 60 Kg Sarita Devi vs Kimberly (Barbados)
      3.17 p.m. Men’s 56 Kg Hussamuddin vs Boe (Vanuatu)
      3.47 p.m. Men’s 69 Kg Manoj Kumar vs Kassim (Tanzania)

    7.30 a.m. Table Tennis Men’s Team Quarterfinal 4 India def Malaysia 3-0
    9.42 am Weightlifting (Women’s 63kg) Vandna Gupta – Finished 6th
    9.56 am (Qualification), 10.43 am (Quarter-final), 2.10 pm (Semi-final), 4.14 pm (Final) Cycling (Men’s Sprint) Sahil Kumar, Ranjit Singh, Sanuraj P
    10.02 am Men’s Hockey India vs Pakistan 2-2 Draw
    10.28 am (Qualification), Cycling (Women Point Race) Manorama Devi, Sonali Chang, Amritha Reghunath
    12.11 pm (Final) Gymnastics (Women Individual All Around) Aruna Reddy (14th), Pranati Das (16th)
    1.03 pm Men’s basketball India lost to England 54-100
    2.00 pm Weightlifting (Men’s 85kg) Ragala Venkat Rahul – GOLD
    2.03 pm Women’s basketball India lost to Malaysia 67-76
    2.46 pm (Final) Cycling (Women Point Race) Manorama Devi (Did not finish), Sonali Chang (Did not start)
    3.07 pm (Final) Swimming Men’s 200m Butterfly Sajan Prakash – 8th
    3.29 pm Cycling (Women 500 m Time Trial) Aleena Reji (14th), Deborah Herold (13th)
    3.49 pm (2nd Semi-final) Swimming (Men’s 50m Backstroke) Srihari Nataraj – 5th
    3.54 pm (Final) Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit) Manjeet Singh
    5.30 pm Squash (QF) Joshna Chinappa lost to Joelle King (New Zealand) 0-3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*