India@CWG2018: Day 8 Schedule and Results

Indians are participating in 15 Sports at Commonwealth Games 2018. They are not participating in Beach Volleyball, Diving, Netball, Rugby sevens and Triathlon. Check complete schedule and results of Indian performance on Day 8 of CWG 2018.
Day 8 Report

Medal History of all Games
Indian Contingent and All Squads at 2018 Commonwealth Games
Indian Schedule and Results by Day
Indian Schedule and Results by Sports

Day 8, Apr 12

    Shooting

      4.31 am (Qualification) Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol) Anish Bhanwala, Neeraj Kumar – in Stage 2
      4.31 am (Qualification), 9.31 am (Final) Women’s 50m Rifle Prone Tejaswini Sawant – SILVER, Anjum Moudgil

    Athletics

      5.35 am (100m hurdles), 6.30 am (High Jump), 2.50 pm (Shot Put), 4.27 pm (200m) Athletics (Heptathlon) Purnima Hembram
      6 am Athletics (Triple Jump) Rakesh Babu A V (15.98), Arpinder Singh (16.39)- Both qualified for final
      3.15 pm (Final) Athletics (400m Hurdles) Dharun Ayyasamy – did not qualify
      3:25 pm Athletics (Women long jump FINAL) Nellickal V. Neena 10th (6.19), Nayana James 12th (6.14)
      4.10 pm Athletics (Women Discus throw) Seema Antil – SILVER, Navjeet Kaur Dhillon – Bronze

    Table Tennis

      5.00 a.m Women’s Doubles Round of 16 Sutirtho Mukherjee / Pooja Sahasrabi vs Wales won 3-1
      5.00 a.m. Women’s Doubles Round of 16 Manika Batra / Mouma Das vs Sri lanka won 3-0
      6.10 a.m. Table Tennis Women’s TT6-10 Singles Group Maitreyee Sarkar lost 0-3
      6.45 a.m. Table Tennis Women’s TT6-10 Singles Vaishnavi Sutar lost 0-3
      6.45 a.m. Mixed Doubles Round of 16 Sharath Achanta / Mouma Das won 3-0
      7.20 a.m. Mixed Doubles Round of 16 Manika Batra / Sathiyan Gnanasekaran won 3-2
      7.20 a.m. Mixed Doubles Round of 16 Sanil Shankar Shetty / Madhurika Patkar won 3-0
      7.55 a.m. Women’s Singles Round of 16 Manika Batra vs Tracy (Aus) won 4-1
      7.55 a.m. Women’s Singles Round of 16 Madhurika Patkar vs Kelly (England) lost 2-4
      8.40 a.m. Women’s Singles Round of 16 Mouma Das vs Tin-Tin (Eng) won 4-3
      9.25 a.m. Men’s Singles Round of 16 Sharath Achanta vs Herning (Aus) won 4-1
      9.25 a.m. Men’s Singles Round of 16 Harmeet Desai vs Chee Feng (Malaysia) won 4-1
      12.00 Men’s Singles Round of 16 Sathiyan Gnanasekaran vs Segun (Nigeria) won 4-0
      1.25 p.m. Men’s Doubles Round of 16 Sharath Achanta / Sathiyan Gnanasekaran won 3-0
      2.05 p.m. Men’s Doubles Round of 16 Harmeet Desai / Sanil Shankar Shetty won 3-0
      3.30 p.m. Women’s Singles Quarterfinals Manika Batra def Yihan (Singapore) 4-1
      4.15 p.m. Women’s Singles Quarterfinals Mouma Das lost to Mengyu (Singapore) 1-4

    Badminton

      6.31 a.m. Mixed Doubles Round of 16 Satwik/Ashwini def Canadian pair 2-0
      7.10 a.m. Mixed Doubles Round of 16 Pranaav Chopra/Sikki Reddy def Singapore pair 2-0
      7.45 a.m. Women’s Singles Round of 16 Ruthvika Gadde def Jia Min (Singapore) 2-1
      9.10 a.ma. Women’s Singles Round of 16 PV Sindhu def Hsuan-Yu (Aus) 2-0
      9.15 a.m. Men’s Singles Round of 16 HS Prannoy def Anthony (Aus) 2-0
      9.45 a.m. Men’s Singles Round of 16 Srikanth Kidambi vs Niluka (SL) 2-0
      2.50 p.m. Women’s Singles Round of 16 Saina Nehwal vs Jessica (Isle of Man)- retired – SAINA Won
      3.30 p.m. Men’s Doubles Round of 16 Satwik / Chirag vs Mauritius pair 2-0
      4.45 p.m. Women’s Doubles Round of 16 Ashwini Ponnappa / Sikki Reddy vs Singapore pair 2-0

    Wrestling

      6.15 a.m. Women’s Freestyle 53 kg Nordic Babita Kumari vs Samuel (Nigeria)
      7.30 a.m. Men’s Freestyle 57 kg 1/8 Final Rahul Aware vs George Ramm (Eng) – GOLD
      8.00 a.m. Men’s Freestyle 74 kg 1/8 Final Sushil Kumar vs Jevon (Canada) – GOLD
      8.10 a.m. Women’s Freestyle 53 kg Nordic Babita Kumari vs Deepika (Sri Lanka)
      9.00 a.m. Women’s Freestyle 76 kg 1/4 Final Kiran vs Denielle (Cameroon) – BRONZE
      11.30 a.m. Women’s Freestyle 53 kg Nordic Babita Kumari vs Carissa (Aus)
      12.30 p.m. Women’s Freestyle 53 kg Nordic Bronze Babita Kumari vs Diana (Canada) – Lost – SILVER

    Squash

      7.20 a.m. Men’s Doubles Pool F Vikram Malhotra / Ramit Tandon vs Sierra Leone won 2-0
      8.00 a.m. Mixed Doubles Pool E Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Malaysia pair won 2-1
      8.00 a.m. Mixed Doubles Pool H Joshna Chinappa/Harinder Pal Sandhu vs New Zealand won 2-0
      1.30 p.m. Quarterfinals Mixed Doubles Pool E Dipika Pallikal/Saurav Ghosal def Wales pair 2-0
      2.20 p.m. Quarterfinals Joshna Chinappa/Harinder Pal Sandhu lost to New Zealand pair 0-2
      3.10 p.m. Round of 16 Men’s Doubles Vikram Malhotra / Ramit Tandon def Jamaican pair 2-0

    4.45 p.m. Women’s Hockey Semifinal India lost to Australia 0-1. To play England for BRONZE

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*