22 Golds on Aug 9. USA raced ahead of China in the medal race.
Day 2 Medal Winners
Day 3 Medal Winners
Day 4 Medal Winners
Day 5 Medal Winners
Day 6 Medal Winners
Day 7 Medal Winners
Day 8 Medal winners
Day 9 Medal Winners
Day 10 Medal Winners
Day 11 medal winners
Day 12 Medal Winners
Day 13 Medal Winners
Medal Tally
Facts
- Usain Bolt became the first athlete to defend 100m and 200m titles in Olympics.
David Rudhisha of Kenya broke his won World record in Men’s 800m.
Germany became the first European team to win Men’s Beach Volleyball.
Athletics
Men’s 200m
- Gold: Bolt (Jamaica)
Silver: Blake (Jamaica)
Bronze: Weir (Jamaica)
Men’s 800m
- Gold: Rudisha (Kenya)
Silver: Amos (Botswana)
Bronze: Kitum (Kenya)
Men’s Triple Jump
- Gold: Christian Taylor (USA)
Silver: Will Claye (USA)
Bronze: Fabrizio Donato (Italy)
Men’s Decathlon
- Gold: Ashton Eaton (USA)
Silver: Trey Hardee (USA)
Bronze: Leonel Suarez (Cuba)
Women’s Javelin Throw
- Gold: Barbora Spotakova (Czech)
Silver: Christina Obergfoll (Germany)
Bronze: Linda Stahl (Germany)
Beach Volleyball Men’s
- Gold: Germany
Silver: Brazil
Bronze: Latvia
Boxing
Women’s Fly (51kg)
- Gold: Nicola Adams (Britain)
Silver: Cancan Ren (China)
Bronze: Mary Kom (India) & Marlen Esparza (USA)
Women’s Light (60kg)
- Gold: Katie Taylor (Ireland)
Silver: Sofya Ochigava (Russia)
Bronze: Adriana Araujo (Brazil) & Mavzuna Chorieva (Tajikistan)
Women’s Light (60kg)
- Gold: Claressa Shields (USA)
Silver: Nadezda Torlopova (Russia)
Bronze: Marina Volnova (Kazakhstan) & Jinzi Li (China)
Canoeing
Men’s Kayak Four (K4) 1000m
- Gold: Australia
Silver: Hungary
Bronze: Czech Republic
Men’s Canoe Double (C2) 1000m
- Gold: Peter/Kurt (Germany)
Silver: Andrei/Aliaksandr (Belarus)
Bronze: Alexey/Ilya (Russia)
Women’s Kayak Single (K1) 500m
- Gold: Danuta Kozak (Hungary)
Silver: Inna Osypenko-Radomska (Ukraine)
Bronze: Bridgitte Hartley (South Africa)
Women’s Kayak Double (K2) 500m
- Gold: Tina/Franziska (Germany)
Silver: Natasa/Katalin (Hungary)
Bronze: Karolina/Beata (Poland)
Diving Women’s 10m Platform
- Gold: Ruolin Chen (China)
Silver: Brittany Broben (Australia)
Bronze: Rinong Pang (Malaysia)
Equestrian Individual Dressage
- Gold: Dujardin (Britain)
Silver: Adelinde Cornelissen (Netherlands)
Bronze: Laura Bechtolsheimer (Britain)
Football Women’s
- Gold: USA
Silver: Japan
Bronze: Canada
Swimming Women’s 10km Marathon
- Gold: Eva Risztov (Hungary)
Silver: Haley Anderson (USA)
Bronze: Martina Grimaldi (Italy)
Taekwondo
Men’s 68kg
- Gold: Tazegul (Turkey)
Silver: Bagheri (Ireland)
Bronze: Jennings (USA) & Nikpah (Afghanistan)
Women’s 57kg
- Gold: Jade Jones (Britain)
Silver: Yuzhuo Hou (China)
Bronze: Harnois (France) & Tseng (Taipei)
Waterpolo Women’s
- Gold: USA
Silver: Spain
Bronze: Australia
Wrestling
Women’s 72kg Freestyle
- Gold: Vorobieva (Russia)
Silver: Hristova (Bulgaria)
Bronze: Manyurova (Kazakhstan) & Maider Unda (Spain)
Women’s 55kg Freestyle
- Gold: Yoshida (Japan)
Silver: Verbeek (Canada)
Bronze: Renteria (Columbia) & Ratkevich (Azerbaijan)
Leave a Reply